Son Postlar Yol Kültürü

PAKİSTAN’DA KAMYON OLMAK: ‘ŞINGIRDAYAN SANAT’

Her ülkenin kendine has kültürü, ifade yöntemleri var. Asya ise renk açısından en renkli ülkelere sahip olan bölgelerden biri. Dünyanın en kalabalık 6. ülkesi olan Pakistan uzun yıllar İngiltere’nin sömürüsü altında kalmıştır. Ve bu dönemde İngiliz bir otomobil üreticisinin Pakistan’a getirdiği kamyonlar günümüze kadar ulaşarak klasikleşmiştir.

Türkiye’de kamyon arkası yazıları meşhurken Pakistan’da kamyon süslemeleri ile meşhur. Pakistan’da kamyon süsleme sanatı o kadar meşhur ki ünü ülke sınırlarını aşmış durumda.

‘Şıngırdayan Sanat’ olarak adlandırılan bu süsleme sanatı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında kamyonların ülkeye girmesi ile birlikte Pakistan popüler kültürünün renkli bir parçası haline gelmiştir.

Oldukça eski yıllara dayanan bu uygulamada, aynı zamanda Sufizm ile de bağlantılı olduğuna inanılıyor. Süslenilen bu kamyonların dini açıdan takdir kazandığı inancı, ülkenin çok büyük bir kesimine yayılmakta ve bu sayede yolda kamyonun bozulmayacağını ve yolda kalmayacağını düşünüyorlar.

Doğa manzaraları, farklı hayvan figürler, tarihi kahramanlar, Bollywood filmlerinden kareler ve dini yazılar gibi birçok farklı süslemelere sahip kamyonlar 1920’li yıllardan beri ülkenin sembolü haline gelmiş durumda.

Eski yıllarda kamyon arkalarında çoğunlukla siyasi figürler süslenirken günümüzde daha çok şarkıcı veya aile üyelerinin resimleri görülmekte. Ayrıca kamyonların dışı olduğu kadar içi de ayrı bir cıvıl cıvıl.

Pakistan’ın bu kamyonları o kadar çok ilgi çekmiş ki özellikle moda alanında birçok tasarımcıya ilham vermiş durumda.

Ve bu esintiler sadece moda ile kalmayıp araçlara da yansımış ve ülkemizde de Pakistan dostluğunun sembolü olarak İstanbul’da bir otobüs yapılmıştır.